غصب و خشونت و قدرت تجاوز..!!‎

#قدرت_تجاوز؛ 
#قدرت_و_تجاوز
 
برای فهم مسئله تجاوز؛ از خودمان شروع کنیم. وقتی با کسی نزاع داریم، چه فحش‌هایی استفاده یا چگونه تهدید می‌کنیم؟..!؟!
با رکیکترین کلمات؟ و.. کردن؟ شبیه اینها؟ آیا شامل مادر و خواهر و همسرش هم می‌شود؟  پاسخ را قرار نیست جز خودمان کسی بداند، اگر مثبت است، بی‌تعارف، یک متجاوز بالقوه‌ایم فقط فرصتش پیش نیامده!
وقتی داریم به کسی فحش می‌دهیم، ذهن ما، حالتی انتزاعی ایجاد کرده برای جبران کاری که امکان انجامش را نداریم. ‌در آن حال، انسان، تسلط بر دیگری را در ذهن خود تصور می‌کند و مثل یک بازی دیجیتال، قدرت هرکاری را دارد. اینجا، واژه‌ها بسیار مهم‌اند، تنها ابزار کنش ما در آن تسلط انتزاعی‌اند. تنها گلوله‌هایی که میتوانیم در محیط گِیم، شلیک کنیم. این کلمات حاوی مفاهیم ناخودآگاه ما هستند. وقتی که هیجان بر آگاهی غالب شد، واژه‌ها رفتارهای ما را شکل می‌دهند؛ اصلا خود رفتار ما هستند. وقتی ما به یکی میگوییم مادرت را فلان، در واقع داریم به مادرش تجاوز می‌کنیم؛ ولی در فضایی که قدرت انجام این کار داریم .
 تجاوز ⁩ با ⁧ قدرت ⁩ رابطه زیادی دارد. ساختار قدرت، ساختار تجاوز هم هست. گویی این دو پدیده، همزادند. تجاوز جنسی، بیش از آنکه کنش جنسی باشد، تسلط و اعمال قدرت است. متجاوز، از غلبه کردن و مسلط شدن بیشتر لذت می‌برد تا از سکس. اصلا تجاوز را نمی‌توان سکس دانست، اینجا عمل جنسی، عین اعمال قدرت است. تاریخ قدرت و تاریخ جنگ و سلطه، تاریخ تجاوز هم هست.
‏سال‌ها پیش، جایی خواندم، در یکی از پرونده‌های جنجالی تجاوز، از متجاوز که قدرت زیادی هم داشته، پرسیدند چرا ⁧ تجاوز ⁩ کردی؟ گفت چون می‌توانستم. جان کلام همین است؛ اگر تجاوزها در ایران برایتان مسئله است، در ساختار دنبال کسانی بگردید که می‌توانند.
‏در ساختار جامعه، قدرت های بلامنازع را پیدا، و محدودشان کنید، ⁧ تجاوز ⁩ کمتر می‌شود.
‏آنها کجایند؟ همه جا، در خانواده، مدرسه، محله، باشگاه، فرقه‌ها و گروه‌ها، سیستم‌های امنیتی انتظامی، قضایی، در اقتصاد، در محل کار... و در ذهن انسان‌ها. در معناها و تعریف‌ها.
وقتی یکی را تهدید می‌کنیم یا فحشش می‌دهیم، در آن فضای انتزاعی ذهن، ما قدرت بلا منازع شده‌ایم و مادر، همسر یا خود طرف، تحت سلطه‌ی ماست. هرکاری در آن فضای انتزاعی بکنیم، ما همانیم. 
وقتی از نفرت پر شده‌ایم، هرچه می‌گوییم، همانیم؛ کافی‌است، در دنیای واقعیت هم قدرت دست ما هم بیفتد؛ ممکن است همان متجاوز شیطانی شویم که در پستوی ذهن‌مان پنهان است...   ????????
.............
محمدرضا سابقی


منبع: http://targh2010.blogfa.com/